NOCTURNES 2019 -2020

Klikněte na obrázky, dostanete nový link a nebo se obrázky zvětší - posuňte dolů pro další zprávy

Click on images for details and links - Scroll for more news

Starší zprávy najdete podle datumu

nezapomenutelném vánočním show. Dámy a pánové, podívejte se na fotky a uvidíte, že v Česko Slovenskem Dixielandu hrají opravdoví mistři muzikanti a umí “to” zahrát, všichni jsme se výborně bavili. Spolu s kapelnikem Miro Letkem a jeho trombónem, jsme se zaposlouchali do trubky Andreje Saradina, klarinetu Jirky Hájka, pianu Pepy Musila a Abbey Sholzbergovy basy, který hrál na tolika českých akcích, že ho můžeme klidně považovat za českého muzikanta. Jako hosté vystoupili Doctor Mike Walmsley na banjo, Cam Jobon na bicí a v kloboučku Toby Huges na saxofon. Hudebníci si získali posluchače vedle nesporné kvality, pozitivní energií a emotivním prožitkem vkládaným do produkce jednotlivých skladeb, zvláště při pár “zdixielandovanych” moravských a slovenských národních písniček. Miro, neuvěřitelné co dokážeš s lidovým nápěvem. Bravo!
Video záznam z koncertu bude k disposici příští týden a tak si ho budete moci prohlédnout na TV NovaVize a čátečně na naší website. Neuběhlo ani 24 hodin a už máme několik žádostí na opakování vystoupení Torontského Česko Slovenského Dixielandu.
Porozmyslíme a připravíme a dáme vědět.                                                                       Text a fotky Lado Frank

V neděli to byl nářez

February 24.

V neděli oslavila jednodenní existenci věčně mladá kapela “Czech Slovak Dixieland” v Torontu, vystoupením v rámci programu Nocturnes in the City. Za 19. sezon Nocturen dixieland ještě nebyl “na jídelničku” a tak pro mnohé naše příznivce to byla novinka stylu muziky, do kterého jsme se vypravili. Jak se ukázalo volba to byla správná, všichni hosté byli nadšení. Na pódiu, v banquet hale našeho kostela byla velká hudební jízda, během, které vystoupili také nečekaní hosté jako zpěvačka Lenka Nováková a opravdu nečekaně Jirka Grosman. Další překvapení byl klarinetista Oscar Kay, patří k hvězdám jazzového nebe v Torontu, dalším milým hostem vystoupení byla jedna z nejlepších současných jazzových zpěvaček z Torontské hudebni scény Elisabeth Martin, kterou jsme poslouchali před dvěma lety na

Goldberg Variations

Johann Goldberg was an exceptionally gifted young pianist, a student of Johann Sebastian Bach who used to play for Prince Hermann Carl von Keyserling during his sleepless nights. Prince Keyserling commissioned Bach to write the music for these night concerts. Bach wrote variations which actually are the beginning of modern history of the variations and also belong to the greatest and most beautiful works of their kind. Goldberg's variations are made of a cycle of piano compositions by Johann Sebastian Bach, originally written for the harpsichord. They are among the few of Bach's work to be published during his lifetime. The original copies were published in Nuremberg in 1741 and only 19 from this first edition remain.
This opus is very demanding for the performer because it contains all the problems of technique, which require a huge emotional investment, as well as an intellectual dispassionate view.                                                                                         L.F.

Jirka Hájek je umělec                                                                     February 16.

Nenápadného klarinetistu a saxofonistu Jirku Hájka znám velmi dlouho. Potkávali jsme se na různých akcích a pozdrav “Ahoj!” s úsměvem to bylo asi tak všechno, na co jsme se vzájemně zmohli. Teprve před dvěma lety jsme se sešli po “divadle” v hospodě Zlatý Bažant u jednoho stolu spolu a poprvé jsme spolu “pokecali”. Jirka, vlastně přišel s myšlenkou, dát po letech dohromady Česko-Slovenskou kapelu...V té době jsme ještě s Jeníkem Kosibou importovali umělce z Čech a Slovenska a tak celá myšlenka ležela ve skladu plánu. Teprve loni, když se musel změnit program Nocturen, plán se začal relizovat. 23. února, jakou muziku? No přeci dixieland, vždyť za dva dny máme Mardi Gras a tak myšlenka Česko - Slovenského Dixielandu se zacala realizovat.
Jirka Hájek je umělec. Nejen fajnový hudebník, ale také také výborný fotograf, který fotí tradičně na film. Čili, Jiří Hájek - klarinet, saxofon, flute a Minolta. Po zkušenostech v Československych orchestrech odjel do Kanady a tady začátkem sedmesátých let hrál profesionálně s několika v té době známými orchestry (The sound four, Jawbone, Tribe, Ray Scott Orchestra) a cestoval s nimi po celé severní Americe. V devadesátých letech strávil několik let v Německu s Marty Hall blues band a jinými orchestry. Po návratu se opět více věnoval práci pro nás a tak jsme ho mohli vidět a slyšet v divadle a na různých akcích pořádaných komunitou. Je nedílnou součástí hudební scény Čechů a Slováků v Toronte. 

Text a fotky Lado Frank 

Pepa Musil, další špičkový muzikant pro Cesko-Slovenský Dixieland                   February 9.

Jak to začalo? Atlantic už byl na big beatové scéně nějaký čas, když jsem se dozvěděl, o čem skupina vlastně byla. Za pět let své existence kapela si vybudovala solidní postavení na tehdejším big beatovém trhu. Olga Blechová začala zpívat s touto skupinou v při estrádách a na libereckých výstavních trzích. Kapela také doprovázela Karla Gotta, Martu Kubišovou, Václava Neckáře, Jitku Zelenkovou a další. Po okupaci sovětskou armádou v roce1968 se skupina rozpadla, protože někteří muzikanti odjeli do zahraničí. Zakládajícího člena Pepíka Musila, život zavál do Kanady. Poprvé jsem slyšel Pepíka krátce po mém příjezdu do Kanady, někdy v roce 1983 na akci pořádanou dnes již neexistujícím Dámským spolkem, a od té doby jsem Pepíka potkával téměř na všech hudebních akcích komunity. Ať už to bylo s Jirkou Grosmanem, Lenkou Novákovou, Marii Fraňkovou s populární skupinou ”Muzika na rohu”, take s Edou Vokurkou, Abbey Sholzbergem, John Fletcherem na torontské jazzové scéně nebo nezapomenutelnými koncerty na Nocturnech s Lenkou Novakovou, Jirkou Grosmanem, Mirem Letkem a Radimem Zenklem z USA. Zatím jeho posledním hudebním dobrodružstvím je spolu s Jirkou Hájkem, Mirem Letkem, Jožo Lesayem, Andrejem Saradinem a téměř českým Abbey Sholzbergem Cesko-Slovenský Dixieland, který bude mít premiéru 23.února.                    Text a některé fotky Lado Frank

Andrej Saradin hraje v našem Dixielandu                          February 4.

“Když je dobrý koncert, tak jsem ráda, že si může moje kapela dovolit zahrát si s Andrejem...” prohlásila známa torontská zpěvačka, pianistka Roberta Hunt (“Red Hot Ramble”). 

Ze starých fotografii je vidět, že Andrej hraje na trumpetu opravdu od malička a pravděpodobně byl nejmladším trumpetistou doprovazejicím Ceskoslovenské jazzové legendy jako je Gustav Brom,  Petr Lipa, Jana Kocianová a jiní. V roce 2001 přivezl do Kanady svůj neobyčejný talent a za krátkou dobu opět hrál s nejlepšími jazzovými a dixielandovými skupinami v Torontu. Nejčastěji ho můžete vidět, se známým basistou Abbey Sholzbergem a kapelou “Hot Five Jazzmakers” v klubu restaurace C'est What na Front Street. Není také překvapením zastihnou ho s legendárními “Happy Pals” na Spadine, na vystoupeni marching kapelou “Magnolia Brass Band” a nebo v torontské jazzové mecce, Rexu s “Excelsior Dixieland Jazz  Band” spolu s  trombonistom Mirem Letkem.                       T                                                                            Text  Lado Frank

Dixieland a jazz je hudební styl, který vznikl na začátku 20. století na jihu Spojených států amerických smíšením afrických a evropských, hlavně francouzkych hudebních stylů. Původ slova jazz, které bylo pro označení této hudby poprvé použito okolo roku 1915, je nejasný, avšak pravděpodobně se jedná o zkomolenou zkratku jas(mine) v narážce na jasmínový parfém, populární v New Orleans (I když cimermanologové tvrdí, že se jedná o zkratku jména Jára Zimerman, který se údajně podílel na vzniku jazzu, ale na důkaz českého patriotismu změnil své jméno později na Cimerman). Na začátku 19. století rostl počet černošských muzikantů, kteří se učili hrát na evropské nástroje, především na housle, které používali k parodování evropské taneční hudby. Naopak bílí umělci, černě namaskovaní, v evropských a amerických show rozšiřovali černošskou hudbu mezi širokou veřejnost. Muzika z New Orleans měla velký vliv na vývoj raného jazzu. Jazzové kapely hrály v barech, nevěstincích a pochodové kapely hrály na pohřbech. Nástroje v těchto kapelách se staly základními nástroji pro dixieland: žestě (plechové dechové nástroje) a bicí. Na konci 30. let se dixielandová hudba, vracela se k původnímu kontrapunktivnímu neworleánskému stylu. Revivalů se zúčastnily dvě skupiny muzikantů. První skupina byla složená z hráčů, kteří v tradičním stylu pokračovali. Druhou skupinou revivalistů byli mladí muzikanti, kteří odmítli styl swingu a začali preferovat nové metody hry. V New Orleánském dixielandu se jednotliví muzikanti střídali v hraní melodie, zatímco ostatní improvizovali a hráli protimelodie. Mnoho jazzových hudebníků neumělo ani číst noty a tak sólisté i v předepsaných skladbách improvizovali. Hlavní melodie, známá jako „téma“, byla zahraná na začátku a na konci skladby, ale prostředek je vyplněn sérií improvizací nástrojů v kapele.
Evropsky jazz byla původně vážná hudba beze zpěvu a hrála se spíše na piáno, saxofon a klarinet. S jazzem v USA, neměla tato hudba nic společného. Čeští mladí avantgardní umělci však začali stále častěji jezdit do Mekky kumštýřů, do Paříže. Zde se setkávali s hudbou, jejíž rytmy a provedení více vyhovovaly jejich pocitům a celkové atmosféře doby. V roce 1928 byla v Čechách vydána kniha s prostým názvem Jazz. Byla to jedna z prvních evropských knih o jazzu.
Po nástupu fašismu se jazzová dixelandová hudba, stálá nežádoucí jako hudba méněcenné rasy. Podobně nesmyslné zákazy a omezení pokračovaly prakticky až do začátku 60 let protože se pro komunisty se tentokrát jednalo o “americkou muziku”.
Po druhé světové válce jako první vznikl “Czechoslovak Dixieland Band”, ve kterém hráli pozdější významní hudebníci, jako byl Jiří Slitr, Karel Velebný, Karel Danda, Vladimír Zižka a debutovala naše nejlepší jazzová zpěvačka Eva Olmerová. Nevím z jakých důvodů, ale po roce 1948 se název změnil na Pražský Dixieland, ale ani to nestačilo soudruhům a Pražský Dixieland po se čase odmlčel až do 60-tých let...Po dalších letech jsme dali dohromady nový Ceskoslovenský Dixieland Toronto. Premiéra kapely je 23. února v 5 hodin odpoledne, na koncertu nocturen, v hale kostela sv. Václava. Tradiční občerstvení je zajišteno.

Lado

Nedělní koncert sice nebyl "jam", ale přesto se to Jirkovi Grosmanovi "povidlo".               November 6.

Slyšeli jsme tradiční a známé jazzové hity skvěle provedené, jíž v komunitě zaběhlým, dokonalým Bohemian Swingem. Jirka Grosman je úžasný profesionál,který umí pobavit publikum, zahrát a ještě zazpívat a tak nedělni večer se nam všem náramě vydařil.

Také jsme slyšeli velmi hezkou skladbu, kterou složil Brandon. Aby jste věděli saxofonista Brandon Walker je velmi nadaný skladatel, převážně klasické muzlky a nezbývá než doufat, že jednou budeme moc udělat celý koncert z jeho práce.

                Text a fotky Lado

Galerie

Koncert Dvořákova klavírního kvarteta                                                                 October 28.

Po méně úspěšných hudebních ventures do oblasti vážné muziky se našemu konzulátu podařila akce, na kterou budou naše komunity dlouho vzpomínat. Dvořákovo piano kvarteto opravdu zářilo po celé dvě hodiny. Komorní muzika s pianem má nenapodobitelné kouzlo a přitahuje potěšujícím způsobem tak, že kostel sv. Václava byl velmi slušně zaplněný. Nejpříjemnějším zjištěním je skutečnost, že na koncert přišla spousta lidí, které jsem na Nocturnech dlouho neviděl. Takže s komorní hudbou to je vyhra..! A teď už něco o samotném koncertě, protože jeho kvality stojí opravdu za ohlédnutí. Mahlerova tvorba získává na americkém “trhu” větší popularitu. Gustav Mahler ve své době byl jeden z největších symfoniků a byl uznáván jako jeden z nejlepších světových dirigentů. Po strhujícím “Mahlerove” úvodu, třívětá beethovenova kompozice v podání komorního orchestru je skvělá invence, která vyzařuje ze všech vět virtuózně provedenou rytmikou. Bravo! V druhé části programu, jsme slyšeli Dvořákův piano quartet nejen s úžasnou dynamikou, ale i komorně traktované, jedinečně znějící alternativní seskupení opět s vynikajícím rytmem. Slavnostní koncert se stal nezapomenutelnym triumfem komorní hudby a českého muzikantství. Náš konzulát spolu s Nocturnes připravili dokonalý zážitek více než stovce diváků. Výborně “knedlo vepřo zelo” dodalo českosti celému večeru.. “Dvořáci” jsou velmi žádanou skupinou a během týdne v Kanadě je uslyší v Oven Soundu, v Kitcheneru a ještě jednou v neděli v podvečer v Torontu, v kostele st. Andrew na mezinárodním gala koncertě.                                                                 Text a fotky Lado

Dvořákovo klavírní kvarteto

Dvořákovo klavírní kvarteto patří mezi přední české komorní soubory. Ctí nejlepší české interpretační tradice a na nich staví svůj osobitý hudební projev a specifický zvuk. Již studium členů ansámblu u dnes legendárních umělců ( Ivan Moravec, Josef Vlach – Vlachovo kvarteto, Petr Messieureur - Talichovo kvarteto,  Milan Škampa – Smetanovo kvarteto, Miroslav Petráš – České trio) vtisklo všem členům ansámblu lásku a poctivý přístup ke komorní hudbě. V klavírním kvartetu se pak setkaly vyhraněné a silné osobnosti s mnohaletými zkušenostmi z významných a mezinárodně proslulých komorních souborů. (Slávka Vernerová se věnuje rovným dílem sólovému klavíru i komorní hudbě. Často spolupracuje s nejlepšími českými smyčcovými kvartety – Pražákovým, Haasovým, Zemlinským, Bennewitzovým a dalšími. Houslista Štěpán Pražák získal cenné zkušenosti jako primárius Českého filharmonického kvarteta. Violista Petr Verner byl 20 let členem Vlachova kvarteta Praha a violoncellista Jan Ždánský působil v triu Iuno a Kaprově kvartetu.)

Se souhlasem potomků Antonína Dvořáka a Dvořákovy společnosti soubor obdržel laskavé svolení užívat jméno „Dvořákovo klavírní kvarteto“. Po debutu na festivalu Pražské jaro následovala četná pozvání na významná česká i zahraniční pódia. Nedávno se kvarteto představilo v Londýnské Conway hall a na festivalu komorní hudby v Lutonu. Opakovaně se vrací na mistrovské kurzy do Cambridge. Kvartetu byla věnována díla významných českých skladatelů (Karel Janovický, Martin Hybler, Ondřej Kukal ad.). Dvořákovo klavírní kvarteto pravidelně natáčí pro rozhlas a televizi.  V listopadu 2018 vydala firma Supraphon debutové CD s kompletními Dvořákovými klavírními kvartety. Zahraniční kritika jej hodnotí slovy: "...souzní  jako kdyby spolu vyrůstali a interpretují hudbu Antonína Dvořáka jako kdyby ji měli v DNA... " V květnu 2019 získalo toto album nejvyšší ocenění prestižního francouzského časopisu Classica - SHOC de CLASSICA.

https://www.classicalmusicsentinel.com/…uartets.html

Více zde: https://www.dvorakpianoquartet.cz/biography-biografie/biografie-cesky/

Farnost sv. Václava informuje

Prosím sledujte informace na stránkách torontské arcidiecéze. https://www.archtoronto.org/covid19

Všechny mše sloužené v našem kostele jsou až do odvolání privátní. 

Abyste se mohli alespoň duchovně připojit, jsou celebrovány v časech, kdy obvykle bývají pravidelné bohoslužby, ve všech ostatních dnech v 7.30 ráno. 

Na stránkách torontské arcidiecéze najdete odkazy na přenos mší z mnohých lokálních kostelů, např. ze slovenského kostela sv. Cyrila a Metoděje http://slovakparish.ca/, on-line jsou dostupné také české mše z

Velehradu v Kalifornii - https://www.czechchurch.org.   Pozor na časový posun - pokud mše v Kalifornii začíná v 10.00, v Torontu 13.00. 

Metropolitan opera-HD

Daily update                                

The Metropolitan Opera is offering free

If you looking for classical music, The Metropolitan Opera is offering free streaming each night starting at 7:30p.m.

Free streaming on the Met website, each performance is available for 23 hours, from 7:30 p.m. EDT until 6:30 p.m. the next day. 

Here is the link to view:

https://www.metopera.org/user-information/nightly-met-opera-streams/


Met Opera to live-stream 'at home' concert led by Canadian music director

CTV News  NEW YORK -- Renee Fleming, Anna Netrebko, Jonas Kaufmann, Roberto Alagna and Bryn Terfel are among 38 opera stars in 13 nations scheduled ..

.

Fleming, Netrebko, Kaufmann headline Met Opera on-line gala

Times Colonist  NEW YORK — Renée Fleming, Anna Netrebko, Jonas Kaufmann, Roberto Alagna and Bryn Terfel are among 38 opera stars in 13 nations scheduled ...


CRITIC'S PICKS | Virtual Concerts You Absolutely Need To See This Week (Streaming Edition)

Ludwig Van   Here are my choices of streaming videos this week, either time-specific offerings with a focus on the Metro- politan Opera (The Met) and the Wiener ...

Goldberg Variations

Johann Goldberg byl mimořádně nadaný mladý klavírista, student u Johanna Sebastiana Bacha, který hrával knížeti Hermannovi Carlovi von Keyserlingovi za jeho bezesných nocí. Ten si objednal u Bacha hudbu k těmto nočním koncertům a Bach mu napsal variace, které jsou vlastně začátkem novodobých dějin variací a zároveň jsou i jedním z nejkrásnějších a největších děl svého druhu. Goldbergovy variace je cyklus klavírních skladeb Johanna Sebastiana Bacha původně napsaných pro spinet. Jsou jedním z mála Bachových děl vydaných ještě za jeho života. Z původnich vytisků vydaných v Norimberku v roce 1741, se dochovalo pouze 19 výtisků tohoto prvního vydání.
Pro interpreta je toto dílo velmi naročné, protože obsahuje všechny technické problémy, které vyžadují obrovský citový vklad a intelektuální nadhled.               L.F.

The Golden Pheasant is open through Door Dash and Skip the Dishes. The links  to order and have food delivered to your door:

Door Dash https://www.doordash.com/store/the-golden-pheasant-mississauga-60060/
Skip the Dishes https://www.skipthedishes.com/the-golden-pheasant

Doors are open only for pickup.


Koncert Luboše Andršta a jeho skupiny v Torontu 

September 25.

Byl to nádherný blues-rockový koncert. Andrštova kapela bezmála zaplnila halu v kostela sv. Václava a to na středu večer bylo nečekané. Koncert trval více než dvě hodiny a po celou dobu bylo patrné, jak se všichni na pódiu i v publiku baví. Muzikální výkony jednotlivých hráčů souboru jsou špičkové, a tak jak jsem se zaposlouchal to úžasných improvizaci jsem ani nevnímal kde jsem. Byl jsem v té muzice! Luboš Andršt s jeho skupinou představil styl a interpretaci hudby, který v Torontu a ani v Chicagu není často slyšet. Jejich podání a arangma jsou dokonalá a unikátní. Středeční koncert sestával ze skladeb, které publikum většinou neznalo, ale v improvizacích byly slyšet tóny známých rokovych i populárních bluesových skladeb. Luboš patří už po léta ke světovým kytarovým špičkám a proto není divu že si ho vybrali a vybírají ostatní světoví umělci k doprovodným duetům, když koncertují v Evropě. Vynikající kytarista má ke svým výkonům odpovídající základní předpoklad: perfektní doprovodnou kapelu, kde každý hráč je mistrem svého nástroje a jejich hráčské mistrovství vytváří tím dokonalý posluchačský zážitek. část záznamu koncertu uvidíte později na našem torontském televizním vysílání “Nova vize”, čili zahájení devatenácté sezony a první “rokova” nocturna se vydařila “na plně pecky!"

Text a fotky Lado

V úterý večer v Torontské Mecce jazzu  - v REX hotelu,

bylo velmi dobře, když v rámci jazz - jamu si zahráli muzikanti ze skupiny 

Luboše Andršta.To byla paráda a po jejich pár skladbách mi manažer 

restaurace a pořadatel jamu,přišel s úsměvem oznámit, že jestli ještě jednou přijdou tak to bude moc zavřít, protože lidi po nich  nechtěli nic jiného 

poslouchat. ..Jsou to výborný kluci.

Text a fotky Lado

B.B. King s Lubošem Andrštem - to musíte slyšet

Luboš Andršt

začal hrát na kytaru už ve 14 letech. Rock začal hrát amatérsky v roce 1966 v kapele Roosters a v roce 1969 založil vlastní profesionální skupinu, trio Blues Company Ltd., kde s Andrštem, ještě hráli Michal Bláha (bass) a Tolja Kohout (bicí), krátce si zahrál v legendární skupině George & Beatovens. V roce 1970 se stal členem skupiny Framus Five, která se ale ta se téhož roku rozpadla. Nahrávání alba měla skupina přislíbeno a tak v lednu 1971 vzniklo LP “Město ER”, které představuje první Andrštovy studiové snímky. Na začátku 70. let působil v jazz-rockovém souboru Jazz Q Martina Kratochvíla, se kterým v roce 1972 se L. Andršt zúčastnil mezinárodních jazzových festivalů ve Francii a Finsku. V na začátku sedmdesátých let vznikl Energit a posupně Andršt přivedl jiné muzikanty s bluesovými kořeny, mj. Vladimíra Mišíka a Emila Viklického se kterým hrál do devadesátých let. Na začátku roku 1981 založil novou kapelu Blues Band Luboše Andršta, ve které tehdy působil slovenský zpěvák Peter Lípa. V květnu 1981 Andršt vystoupil v Bratislavě i s Vargovou skupinou Collegium Musicum s Pavlem Hamelem a krátce na to nahrávali dvojalbum Divergencie. V roce 1992 Luboš Andršt naplno obnovil svůj Blues Band. Od roku 2000 Luboš Andršt také opět spolupracuje se zpěvákem Michalem Prokopem a s obnovenou skupinou Framus Five. V současnosti vystupuje se svými kapelami Luboš Andršt Group, Blues Band Luboše Adršta, Framus Five, trio Prokop, Andršt, Hrubý a skupina Energit. Během svého muzikální kariéry si zahrál s mnoha předními světovými muzikanty z oblasti jazzu, rocku a blues, mimo jiné též s Paulem Jonesem, Dizzy Gillespie, Katie Webster a americkým zpěvákem a kytaristou Danny Robinsonem a v roce 1998 Luboš Andršt společně vystoupil v pražském Kongresovém centru s legendárním americkým bluesovým kytaristou a zpěvákem B. B. Kingem a podruhé Luboš Andršt hrál s B.B. Kingem 9.7. 2000 ve Zlíně, v klubu Golem. V minulosti jsme měli možnost vidět a slyšet většinu jmenovaných špičkových českých a slovenských hudebníků, spoluhráčů Lubový éry na akcích v Torontě. Ať již to byly akce Nocturen, Martina Rejzka nebo Jana Kosiby a moje.                                                                                                                                                                                                                   Lado